به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما  ، محسن هاشمی رفسنجانی در ارتباط تصویری با پخش اخبار 21 شبکه اول سیما افزود : زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران مبارزه عمدتاً به مدیریت و هماهنگی و مبارزه، سخنرانی در هیأت و دانشگاهها و مراکز فرهنگی و نوشتن کتب گوناگون از جمله ؛ سرگذشت فلسطین یا کارنامه سیاه استعمار و امیر کبیر و ...
بعد از انقلاب هم ایشان برای تثبیت انقلاب زحمات فراوانی کشیدند در شورای انقلاب و مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و جنگ هشت ساله کشورمان زحمات شایان ذکری کشیدند .
او گفت: در دوران سازندگی،​آیت الله هاشمی به سرعت توانستند همه آسیبهای جنگ را بازسازی کرده و در دوران تشخیص مصلحت نظام در کنار مقام معظم رهبری توانستند خدمات بسیاری به کشور انجام دهند.
محسن هاشمی رفسنجانی ادامه داد: مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی نزدیک به 6 دهه یار غار یکدیگر بودند و تا زمان فوت ایشان این مسیر ادامه داشته است .
او تصریح کرد : آیت الله هاشمی از زمانی که اما راحل بعنوان طلبه به قم آمدند همسایه یکدیگر بودند در طول آشنایی، برای مرجعیت امام زحماتی کشیدند و در طول عمرشان در کنار ایشان حضور داشتند .
محسن هاشمی گفت: آنچه آیت الله هاشمی رفسنجانی را برای اداره جنگ از دیگران متمایز می کرد عنصر نگاه به صنایع نظام بود ایشان در دوران فرماندهی جنگ در صنایع سپاه و صنایع نظام موضوع صنایع نظامی را جدی دنبال می کردند. یکی دیگر از خصوصیات بارز ایشان حضور مستمر در جبهه های جنگ بود بطوری که ایشان صبح در تهران بودند و عصر در خط مقدم جبهه حضور داشتند .