به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، باسل الخطیب از معدود کارگردانان عرب است که در فیلم‌های خود، به موضوع مقاومت و فلسطین پرداخته و تاکنون آثار پرمخاطبی خلق کرده است.
وی با سریال‌های تاثیرگذاری مانند «نامه‌های عشق وجنگ» و «بازگشت به حیفا» و فیلمهای «مریم» و «مادر» و.. تصویر باشکوه و دردمندانه‌ای از ارزش‌های مقاومت فلسطین ساخته است.
فیلم سینمایی «پدر» که در بخش رقابت فیلم‌های سینمایی جشنواره حضور دارد،120 دقیقه است، در خلاصه این فیلم آمده است: ابراهیم عبدالله شخصیت اصلی فیلم، تلاش می کند تا با خارج کردن خانواده‌اش از شهری در سوریه، جان آنها را نجات دهد. آنها به همراه دیگر مردم شهر به دنبال مکانی امن هستند ولی در دام تروریست‌ها گرفتار می‌شوند.
این فیلم استقامت مردم سوریه و تعلق خاطر آنها به سرزمین و عقایدشان را به تصویر می‌کشد.
باسل الخطیب کارگردان فلسطینی تبار سوریه‌ای، زاده 1٩٦2 هیلفرسوم، هلند است. خانواده او، یکسال بعد از تولد وی، به سوریه مهاجرت کرده و درآنجا اقامت گزیدند، وی از سال 1989 فعالیت هنری خود را در عرصه سینما و تلویزیون آغاز کرد و تا کنون بیش از 35 درام تلویزیونی و بیش از 11 اثر سینمایی شایسته تقدیر خلق کرده است.
گذشته از نقش و جایگاه درامای سوریه در جهان عرب، باسل الخطیب با ساختن فیلمها و سریال‌های بسیار مهم تاریخی اجتماعی و داستانی نام خود را جاودانه ساخته است، بسیاری از مخاطبان تلویزیونی جهان عرب، 30 شب ماه مبارک رمضان را برای سالهای متوالی به تماشای سریال‌های سوری و بخصوص سریالهای باسل الخطیب گذرانده‌اند.
سریال‌هایی مانند هولاکو خان، نزار قبانی، ابوزید الهلالی، ذی قار، بلقیس و تاریخ سرزمین سبأ و غیره نام این کارگردان را در حافظه جهان عرب برجسته کرده است.
باسل الخطیب پیش از این نیز با فیلم «سوری‌ها» در بخش بین‌الملل چهاردهمین جشنواره مقاومت حضور داشت.
**دو فیلم از سینمای هند در بخش رقابت مسابقه بین‌الملل جشنواره مقاومت
«تیک آف» به کارگردانی ماهش نارایانان با مدت زمان 130 دقیقه اثری از سینمای هند است که در این دوره جشنواره حضور دارد.
در خلاصه این فیلم آمده است: در سال 2014 و در جریان اشغال شهر تکریت عراق توسط داعش، گروهی از پرستاران هندی به دست داعش اسیر شدند. این فیلم بازنمایی از رنج‌های این پرستاران طی دوران اسارتشان است.
همچنین فیلم سینمایی «تایگر زنده است» دیگر اثر هندی راه یافته به بخش بین الملل جشنواره مقاومت به کارگردانی علی عباس ظفر با مدت زمان 161 دقیقه است که در خلاصه آن ذکر شده است: «تایگر باید یک جنگی را شروع کند که پرستاران هندی را نجات دهد. آنها توسط داعش در شهر تکریت عراق گروگان گرفته شدند...»
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از 5 تا 9 آذر ماه سالجاری به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار می‌شود.
فراهنگ**3009**