حجت الاسلام علی خادمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این تعداد 17 هزار نفر در قالب کاروان های پیاده از مناطق مختلف استان اعزام خواهند شد که به هیات متوسلان حضرت جوادالائمه (ع) معرفی می شوند.
وی گفت: تا کنون 14 هزار نفر از این زائران به هیات مزبور مراجعه کرده و در سایت ثبت نام کرده اند که اسکان و پذیرایی از آنها به صورت رایگان انجام می شود.
حجت الاسلام خادمی اظهار داشت: بقیه این زائران نیز به صورت شخصی و بدون هماهنگی های لازم و بدون برخورداری از امکانات بیمه، اسکان و رفت و آمد، پیاده راهی این سفر شده اند.
وی اضافه کرد: افزون بر 50 هزار نفر نیز در قالب کاروان های سواره، برای شرکت در آیین های عزاداری آخر ماه صفر از روز سه شنبه راهی مشهد مقدس می شوند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی با دعوت از مسئولان استان برای شرکت در آیین 28 صفر در مشهد مقدس، گفت: تمامی کاروان های سواره و پیاده استان روز شهادت امام رضا(ع) در قالب کاروان زائران خراسان شمالی از محل تکیه بجنوردی ها به صورت دسته عزاداری به سمت حرم رضوی عزیمت می کنند.
خادمی افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام گرفته در مشهد نیز مسئولیت اعزام عالم و تامین نیازهای فرهنگی کاروان های زیارتی خراسان شمالی به کمیته فرهنگی و تبلیغی که بر عهده آستان قدس رضوی است، واگذار شده است.
وی یادآور شد: در مجموع افزون بر یکهزار و 600 عالم و مبلغ دینی برای تامین نیاز کاروان های پیاده و سواره از سمت خراسان شمالی، نیشابور و حومه خراسان رضوی در نظر گرفته شده که در اختیار کاروان ها قرار می گیرد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی اظهار داشت: نرم افزاری هم طراحی شده که بر روی تلفن همراه زائران قابل نصب است و از این طریق آداب زیارت، پیاده روی و رعایت نکات ایمنی و... به آنان آموزش داده می شود.
پارسال افزون بر 60 هزار زائر از خراسان شمالی به صورت پیاده و سواره برای شرکت در مراسم عزاداری رحلت نبی مکرم اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) راهی مشهد شده بودند.
ط/5132